Co należy wziąć pod uwagę, zanim zaczniemy wynajmować swoją nieruchomość w Chorwacji

W dzisiejszych czasach wynajmowanie nieruchomości jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet, gdy posiadamy nieruchomość za granicą, na przykład w Chorwacji. Można ją wynajmować przez długi czas lub kilka tygodni, kiedy z niej nie korzystamy sami.

Po pierwsze jednak konieczne jest rozważenie kilku kwestii prawnych i praktycznych. Należy poświęcić czas na wstępną analizę, aby mieszkanie wakacyjne mogło jak najszybciej zarabiać.

Zanim zainwestujemy czas i pieniądze, powinniśmy sprawdzić, czy w ogóle znajdziemy osoby zainteresowane wynajmem. Jeżeli w danej lokalizacji są wynajmowane istniejące apartamenty, jest to dobry znak. Uwaga jednak na to, aby oferta zakwaterowania nie była zbyt duża. Można to sprawdzić na portalach takich jak Airbnb lub booking.com.

Czy w pobliżu znajdują się atrakcje turystyczne, plaże lub zabytki? Czy nasza nieruchomość się czymś wyróżnia? Czy chcemy dalej w nią inwestować, aby była bardziej atrakcyjna dla turystów? Należy również zastanowić się, gdy chcemy mieć nieruchomość dla siebie. Czy w pozostałych miesiącach dany obszar jest w ogóle odwiedzany? W miesiącach zimowych do mniejszych miast na wybrzeżu i na wyspach prawie żadni turyści nie jeżdżą.

Poproś o pozwolenie

W Chorwacji należy najpierw uzyskać pozwolenie na wynajem swojej nieruchomości. Jak tylko zdecydujemy się, jaki rodzaj wynajmu chcielibyśmy zaoferować, należy skontaktować się z miejscowym urzędem (Ured državne uprave), który udzieli nam szczegółowych informacji o tom, jakie pozwolenia należy uzyskać.

Rozważ skorzystanie z usług firmy zarządzającej nieruchomościami

Wynajmem nieruchomości może zająć się firma profesjonalna. Pozbędziemy się zmartwień, ale będziemy musieli zapłacić prowizję (20–50% przychodów z wynajmu). Dlatego zalecamy, aby przynajmniej niektóre sprawy załatwić we własnym zakresie – na przykład przekazanie nieruchomości najemcy lub utrzymanie.

Większość biur podróży może Państwa nieruchomość bezpłatnie umieszczać w ogłoszeniach. W przypadku, gdy rezerwacja zakwaterowania przebiegnie w ich systemie, naliczą sobie prowizję. System zwykle można wykorzystać do zarządzania rezerwacjami, na przykład do przeglądu raportów, płatności itp.

Przygotuj swoją nieruchomość

Zapisuj, jakie koszty poniosłeś przy urządzaniu nieruchomości. W zależności od tego można ustalić ceny. Staraj się, aby odpowiadały temu, co oferujesz, a jednocześnie nie były dużo wyższe niż u innych apartamentów w danej lokalizacji. Nie mogą być też bardzo niskie, aby zapłacić czas poświęcony na inwestycję. Należy pamiętać także o wydatkach związanych ze sprzątaniem, ubezpieczeniem, administracją, czyszczeniem basenu, renowacjami itp.

Fakty

W większości nadmorskich kurortów sezon trwa cztery miesiące (od połowy maja do połowy września) a średnia cena wynajmu willi kosztuje wg lokalnego biura nieruchomości 400–600 EUR za noc lub 2 800–4 200 EUR za tydzień. Przy pełnym obłożeniu można w ciągu jednego sezonu zarobić 25 000–35 000 EUR.

W przypadku apartamentów ceny wynoszą 20–200 EUR za noc, w zależności od lokalizacji i usług. W 2017 roku Chorwację odwiedziło prawie 17,5 milionów turystów i spędzili w kraju ogółem 86 milionów nocy (źródło: www.dzs.hr).

Jak wynajmować nieruchomość w Chorwacji bez zmartwień

Jeśli chcą Państwo kupić nieruchomość w Chorwacji i wynajmować ją bez zmartwień, należy wybrać z aktualnie oferowanych projektów z serwisem hotelowym. Jak to działa?

5* Resort hotelowy apartamentów nad samym morzem w okolicach Dubrownika

Apartamenty przeznaczone są do własnego użytku oraz dalszego wynajmu. Są zatem odpowiednie jako inwestycja z przychodem z wynajmu. Administracją i wynajmem apartamentów zajmuje się renomowana firma, więc właściciel nie ma żadnych zmartwień. W tym ośrodku zarówno właściciel, jak i gość mogą korzystać z wszystkich udogodnień i usług hotelu pięciogwiazdkowego, w tym z spa i centrum odnowy biologicznej z basenami odkrytymi, jacuzzi i masażami. Ponadto są tu korty tenisowe, boisko do siatkówki i piłki nożnej, korty do squasha, fitness i inne zaplecza sportowe. Są też sklepy, restauracje, kawiarnie itp.

Wpływ na przychody z wynajmu ma częstotliwość pobytów właściciela. Im częściej będzie apartament do dyspozycji, tym wyższych przychodów właściciel może oczekiwać. Cały ośrodek działa przez cały rok, a w trakcie całego głównego sezonu jest w pełni obłożony. Właściciel może korzystać z apartamentu poza sezonem kiedykolwiek i tak długo jak chce. W okresie głównego sezonu (1.6. – 15.9.) właściciel może korzystać z apartamentu maksymalnie 35 nocy (5 tygodni).

Ceny apartamentu od 197 000 EUR.

5* Resort apartamentów bezpośrednio przy plaży w okolicach Zadaru

Apartamenty w tym ośrodku można wykorzystywać całkowicie do własnego użytku, lub skorzystać z elastycznej oferty programów dalszego wynajmu, w tym gwarantowanego rocznego dochodu w wysokości nawet 5,5%. Właściciel ma możliwość korzystania z całego zaplecza ośrodka, które obejmuje spa i wellness, basen odkryty, kompleks sportowy, restauracje, bary, sklepy i inne usługi o charakterze hotelowym. Jeżeli zdecydują się Państwo na wynajem apartamentu, wszelkie sprawy z tym związane przechodzą na renomowanego operatora hotelowego. Można wybrać spośród kilku możliwości wynajmu:

  1. Okres własnego użytkowania nie jest ograniczony. Wynajem jest zabezpieczony w czasie nieobecności właściciela. Przychody z wynajmu wynikają z rzeczywistego obłożenia apartamentu.
  2. Okres własnego użytkowania jest ograniczony do 3 tygodni w ciągu roku, przez resztę roku apartament jest wynajmowany. Gwarantowany roczny przychód wynosi w tym przypadku 4,5% rocznie.
  3. Bez osobistego użytkowania. Umownie gwarantowany przychód 5,5% na 5 lat.

Ceny apartamentów od 176 000 EUR.

Luksusowe wille i apartamenty w 4* nadmorskim kurorcie w okolicy Biograd na Moru

Oferowane nieruchomości są częścią czterogwiazdkowego ośrodka prowadzonego przez operatora międzynarodowego. Wille i apartamenty można kupić bez konieczności dalszego wynajmu. Jeśli zdecydują się Państwo wynajmować nieruchomość, są dla was przygotowane programy z gwarantowanym przychodem z wynajmu, lub z elastycznym przychodem z wynajmu obliczonym na podstawie rzeczywiście obłożonej nieruchomości.

W przypadku gwarantowanego przychodu należy przekazać jednostkę do dyspozycji od 1.5. do 31.10., a w pozostałych miesiącach można korzystać z niej w sposób nieograniczony. Gwarantowany przychód wynosi ok. 4 – 5% (w zależności od typu nieruchomości). Elastyczny model przychodu umożliwia korzystanie ze swojej nieruchomości w dowolnym momencie i na jak długo chcemy, a w czasie naszej nieobecności ją wynajmować. Następnie otrzymamy 50% zrealizowanych przychodów z wynajmu, a pozostałych 50% pobiera zarząd hotelu na pokrycie wydatków (marketing, sprzątanie, koszty administracyjne, opłaty itp.).

I tu można korzystać z bogatego zaplecza ośrodka, w skład którego wchodzi kilka restauracji, bar na plaży, wellness i spa z sauną fińską, łaźnie tureckie, podgrzewany basen kryty, basen odkryty, fitness, szeroka oferta masaży i procedur relaksacyjnych. Obejmuje także bogate zaplecze sportowe, w tym korty tenisowe, plażową piłkę siatkową, boisko do mini golfa, plac zabaw dla dzieci itp.

Ceny apartamentów od 219 000 EUR, a ceny willi od 369 000 EUR.

Foto: Pawel Kazmierczak/Shutterstock

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: