Nieruchomości nad Adriatykiem i w tym roku cieszą się wielkim zainteresowaniem

Chorwacja przyciąga swoją cenową dostępnością, położeniem i tym, co oferuje. Najbardziej oczywiście przyciągają plaże, piaszczyste i kamienne, z przezroczyście czystą wodą. To wpływa także na zakup nieruchomości w Chorwacji, zainteresowanie skupia się logicznie właśnie na obszarach nadmorskich – półwysep Istria na północnym wybrzeżu Chorwacji, wyspy Hvar i Korcula, Zadar, Bibinje, Riwiera Makarska lub Dalmacja.

Właśnie w południowej części północno-dalmackich wysp, na zewnętrznym pasie między wyspami Dugi otok i Žirje, znajduje się ulubiony cel turystów, archipelag Kornati, grupa drobnych wysp, wysepek i raf. Nazwa pochodzi od największej wyspy Kornat (32,6 km2). Zalicza się do niego 147 wysp, wysepek i raf na powierzchni około 300 km2, co powoduje, że Kornati jest najgęściejszym archipelagiem na Adriatyku. Najmniejsza skała liczy tylko parę metrów.

Te białe wysepki pochodzenia wapiennego nie mają żadnych źródeł ani toków wodnych i ze względu na nierównomierny rozkład opadów i temperatur w okresie letnim tutejsza wegetacja jest bardzo rzadka.

Park Narodowy Kornati został ogłoszony w 1980 roku, obejmuje 89 wysp, wysepek i raf (na 223 km2), co stanowi około dwóch trzecich archipelagu Kornati. Parkiem zostało objęte przede wszystkim terytorium odznaczające się swoim geomorfologicznym charakterem i różnorodnością życia morskiego. Jego unikalność polega na tym, że prawie wszystko odbywa się tu bez ingerencji człowieka.

Wstęp do Parku Narodowego jest płatny. Jeżeli zdecydujemy się na atrakcje z przewodnikiem, należy je opłacić oddzielnie. Zarząd Parku Narodowego Kornati ma siedzibę w Murter na wyspie o tej samej nazwie.

Ze względu na swój charakter archipelag nie jest zamieszkany. Znajduje się tu ale kilka osad, które miejscowi zamieszkują tylko podczas sezonu zbiorów przez kilka tygodni w roku. Prawdopodobnie ostatnimi stałymi mieszkańcami na Kornati byli Rzymianie, po nich została tu najstarsza zachowana budowla - Tureta, która była wieżą strażniczą.

Do XVIII wieku znajdowało się tu kilka osad rybackich, a niektóre pierwotne zabudowania były dziś zmienione na proste gościnne placówki. Morze około Kornati należy do najbogatszych obszarów rybackich. Latem niektórzy właściciele miejscowych działek przywożą owce na pastwiska i bez dozoru pozostawiają je na całe lato. Na niektórych wyspach uprawiane są gaje oliwne, figowe, winnice, w niektórych przypadkach także warzywa.

Archipelag jest rajem dla żeglarzy, znajdują się tu dwie bazy dla jachtów, ACI Marina Piškera na wyspie Vela Panitula (bezpośrednio w parku narodowym) i ACI Marina Žut. Na Kornati znajdują się także lokalizacje dla miłośników nurkowania.

Chorwacja należy do najbardziej poszukiwanych wakacyjnych destynacji letnich. Chorwacja jest urozmaiconym krajem. Turyści mogą zwiedzać liczne ciekawe zabytki przyrody, na przykład jaskinie, tereny krasowe, skalne mosty czy wodospady. W Chorwacji znajdują się również zabytki UNESCO, wspomnieć należy oczywiście Dubrovník, Jeziora Plitwickie lub Hvar.

Z tych względów wzrasta wśród naszych obywateli zainteresowanie zakupem nieruchomości, który jest poniekąd specyficzny. Nieruchomości wystawione na sprzedaż są nierzadko wybudowane na „czarno” lub nie posiadają niezbędnej dokumentacji. I dlatego podczas zakupu nieruchomości w Chorwacji nie zaleca się dokonywania zakupu na własną rękę lub za pośrednictwem nieznanych miejscowych biur nieruchomości. Aby uniknąć możliwych problemów, skorzystaj przy zakupie Nieruchomości w Chorwacji z usług naszej firmy, która zweryfikuje nieruchomości i zapewni kompletny serwis prawny. Ceny w ostatnich latach wyraźnie wzrosły, ceny mniejszych apartamentów wahają się od około 70 tysięcy eur.

Zaciekawiły Państwa informacje dot. zakupu nieruchomości w Chorwacji? Proszę wybrać swoją nieruchomość w Chorwacji. W przypadku zainteresowania nieruchomościami nad morzem także w innych krajach, proszę przejrzeć informacje o możliwościach zakupu nieruchomości w innych krajach:

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: