Obcokrajowcy posiadają około 70 tysięcy nieruchomości w Chorwacji

Ceny nieruchomości w Chorwacji w ostatnich trzech latach spadają. Pokazuje to indeks cen nieruchomości. To, ale nie jedyny wskaźnik stanu rynku.

W listopadzie 2011 spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę o 2,8 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. A jak szacują maklerzy nieruchomości, spadek cen prawdopodobnie jeszcze się nie kończy. Wg szacunków w tym roku nastąpi kolejny spadek o dalszych dziesięć procent. Winą tego jest stagnacja gospodarki Chorwacji i ogólna sytuacja finansowa w strefie euro.

Rynek nieruchomości w Chorwacji w ogóle nie wygląda różowo. Ceny domów nadal spadają, liczba nowo budowanych nieruchomości spada. W stolicy, Zagrzebiu, ceny mieszkań w styczniu 2012 były o 0,3 procenta niższe w porównaniu z poprzednim miesiącem, w porównaniu ze styczniem 2011 już spadek wynosił 4,8 procent. Cena za metr kwadratowy spadła aż do 1 738 eur.

Zagranicznych inwestorów interesują przede wszystkim nieruchomości nas Adriatykiem. Wg informacji publikowanych na serwerze Global Property Guide około 70 tysięcy nieruchomości w Chorwacji jest obecnie w posiadaniu obcokrajowców.

Dla nich najciekawsze są szczególnie nieruchomości na wybrzeżu. Do najpopularniejszych należy Dalmacja, Zadar, Bibinje, Riwiera Makarska, półwysep Istria na północnym wybrzeżu Chorwacji lub wyspy Hvar i Korcula. Przy kupnie nieruchomości należy jednak zachować ostrożność. Sprzedawane nieruchomości są często budowane na czarno lub nie mają należnej dokumentacji. I z tego powodu podczas zakupu nieruchomości w Chorwacji nie zalecamy dokonywania zakupu na własną rękę lub za pośrednictwem nieznanych miejscowych agentów nieruchomości.

Na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, najpopularniejszej miejscowości turystycznej, również spadły ceny nawet do 1 787 za metr kwadratowy w styczniu 2012. To w porównaniu z poprzednim miesiącem jest spadek 1,7 procent, w porównaniu ze styczniem 2011 nawet 4,1 procent. Najdroższe mieszkania obecnie znajdują się w regionie Dubrovnik-Neretva (3 424 eur za metr kwadratowy), następnym regionem jest Split Dalmacja (2 525 eur za metr kwadratowy).

» Nieruchomości w Chorwacji na sprzedaż.

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: