Szwajcaria odrzuca bardziej rygorystyczne zasady dla zagranicznych właścicieli nieruchomości

W czerwcu tego roku rząd szwajcarski postanowił nie poprzeć proponowanych zmian, które spowodowałyby bardziej dokładne kontrole dla obcokrajowców posiadających nieruchomość w Szwajcarii.

We Szwajcarii kupno nieruchomości przez zagranicznych nabywców reguluje tzw. „Lex Koller“. Na początku 2017 roku rząd szwajcarski zaproponował zmiany, które spowodowałyby, że obecne warunki (na przykład obowiązek ubiegania się o specjalne zezwolenie danego kantonu) uległy jeszcze zaostrzeniu, co utrudniłoby realizację podobnych transakcji. Zaplanowano również bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczące zakupu nieruchomości komercyjnych oraz inwestycji w fundusze nieruchomości, aby usunąć luki w obecnych ramach prawnych.

Na inwestorów zagranicznych niniejsze zasady są skierowane po to, ponieważ rzekomo podnoszą ceny nieruchomości i czynszów. Jednak przeciwnicy zmian twierdzą, że ceny rosną ze względu na wzrost liczby ludności i popyt na nieruchomości o większych wymiarach. Ponadto planowane ograniczenia mogą zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu w kraju.

Po rozpatrzeniu zmian rząd zdecydował, że obecnie nie jest konieczne podejmowanie żadnych środków. Rozważy jednak w pewnych okolicznościach ewentualne ograniczenia inwestycji zagranicznych w przedsiębiorstwa szwajcarskie.

Zdjęcie: Natali Glado / Shutterstock

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: