W co inwestować w 2021 roku

Świat powoli żegna się z rokiem 2020, który wraz z wirusem przyniósł masę niecodziennych wydarzeń w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia. Nie inaczej było w zakresie inwestycji. Jak zmienił się świat i w co zainwestować w 2021 roku?

Rok 2020 był niezwykle burzliwy. Aby móc jasno przewidzieć, jaki będzie następny rok, najbardziej opłacalne byłoby zainwestowanie w kryształową kulę i rozwój umiejętności jasnowidzenia. Ale takie już są rynki inwestorskie.

Jednak podstawy pozostają bez zmian. Przede wszystkim dywersyfikacja, unikanie inwestowania w nieznane obszary, branie pod uwagę dłuższej perspektywy, ale także wystrzeganie się „cudownych ofert” obiecujących dziesiątki procent zysku przy „prawie” żadnym ryzyku.

W co inwestować w 2021 roku?

Nieruchomości zagraniczne

Prawdopodobnie nie spodziewasz się, że specjaliści od zagranicznych nieruchomości polecą coś innego niż nieruchomości za granicą. Ale nie tylko my dostrzegamy ciekawe możliwości na rynku nieruchomości. Także większość doświadczonych inwestorów od dawna korzysta z zalet rynku nieruchomości zagranicznych. Przedstawiamy kilka argumentów, dlaczego inwestowanie w nieruchomości zagraniczne może być właściwym wyborem na 2021 rok.

1. Dywersyfikacja

Odpowiednia dywersyfikacja portfela ogranicza ryzyko straty. To jest jedna z już wymienionych podstaw inwestowania. Nieruchomości powinny być częścią każdego portfela jako konserwatywna inwestycja. W przypadku nieruchomości zagranicznych jest to nie tylko kwestia dywersyfikacji poszczególnych produktów, ale także dywersyfikacji walutowej i geograficznej.

Nie chcemy rysować czarnych scenariuszy, ale śledząc bieżące wydarzenia polityczne na świecie, możemy zaobserwować tendencje, które potencjalnie mogą prowadzić do częściowego ograniczenia korzystania z własności lub jej nieproporcjonalnego opodatkowania.

W naszym kraju także co jaki czas pojawiają się pomysły dodatkowego opodatkowania w przypadku posiadania drugiej i kolejnej nieruchomości. Dlatego lepiej nie inwestować w nieruchomości wyłącznie w Polsce. Nie wspominając o tym, że ceny nieruchomości są obecnie w kraju na stosunkowo wysokim poziomie.

2. Wzrost wartości nieruchomości, dochody z wynajmu

Pandemia koronawirusa zrobiła wielkie zamieszanie także na giełdach. W przypadku nieruchomości nie nastąpił znaczący spadek, nawet w wielu krajach ceny nieruchomości nadal rosły. Nagrodą za mniejszą płynność nieruchomości pozostaje więc aprecjacja jej ceny w czasie, co u nieruchomości w dłuższej perspektywie występuje prawie zawsze.

Wśród inwestorów do zagranicznych nieruchomości największym zainteresowaniem cieszą się domy i apartamenty przeznaczone na tzw. drugi dom. Najczęściej to jest nieruchomość nad morzem lub w górach. Jeśli kupujesz nieruchomość wyłącznie na własny użytek, nie musisz w ogóle zajmować się kwestią dochodów z najmu.

Jednak większość ludzi łączy własne użytkowanie nieruchomości z wynajmem, gdy z nich nie korzystają. Wraz ze zmniejszeniem turystyki w 2020 r. mógł nastąpić spadek dochodów z najmu. Z drugiej strony, na przykład w Austrii, spadek liczby klientów zagranicznych został w dużej mierze zrównoważony noclegami turystów krajowych.

Na 2021 roku świat patrzy optymistycznie. Szczepionki na koronawirusa są powoli zatwierdzane, a masowe szczepienia populacji rozpoczną się w wielu krajach jeszcze do końca tego roku.tů.

3. Nieruchomości zagraniczne mogą przynosić korzyści nawet w niezwykłych czasach

W tym roku byliśmy świadkami wydarzeń, które prawdopodobnie niewielu z nas przewidziało. Ograniczenia związane z globalną pandemią COVID-19 zmieniły normalne funkcjonowanie świata, do którego byliśmy przyzwyczajeni.

Jednak nawet w tych czasach okazało się, że posiadanie nieruchomości za granicą może przynosić korzyści. Nadmorski klimat lub czyste alpejskie powietrze to najlepszy sposób na wzmocnienie odporności. A posiadając swoją nieruchomość, możesz bezpiecznie cieszyć się wakacjami nawet wtedy, gdy niektóre obiekty noclegowe musiały pozostać zamknięte.

Jednocześnie, po tym, jak zniknął początkowy szok związany z niemal całkowitą izolacją w niektórych krajach, jako pierwsi mogli przybyć do tych krajów ludzie, którzy byli właścicielami np. nieruchomości lub jachtu. W czasach, gdy Polska była jednym z najbardziej dotkniętych krajów na świecie, wiele osób skorzystało z okazji, aby schronić się w swoim drugim domu za granicą. Biuro domowe nad morzem ma swój niezaprzeczalny urok.

» Zapoznaj się z ofertą nieruchomości zagranicznych na sprzedaż

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: