Inwestycje w nieruchomości w Berlinie i w innych niemieckich miastach

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Niemczech według wielu są zaniżane w porównaniu z cenami w innych rozwiniętych krajach europejskich.

Przez ostatnie dwa lata ceny w Niemczech nieznacznie wzrosły – w 2011 roku o niecałych 6 % (w 2010 r. o 2,5 %). Ceny nowych nieruchomości w Berlinie, Monachium i Hamburgu wzrosły o 10 aż 13 %. Wzrost jest w dużym stopniu spowodowany spekulacjami zagranicznych inwestorów. Największym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów cieszą się nieruchomości w Berlinie. Interesuje ich jak kupno, tak i wynajem. Pomimo wzrostu cen, podwyżek czynszów oraz obniżenia dochodów w gospodarstwach domowych, nieruchomości w Niemczech są bardziej przystępne, niż to było dwadzieścia lat temu. Statystyki za drugi kwartał 2012 roku mówią o niewielkim spadku cen nieruchomości w Niemczech – o 2,65% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W pierwszym kwartale 2012 r. ceny wzrosły o 3,9%.

Przeciętne miesięczne dochody z najmu w Berlinie wynoszą około 4% rocznie. W małych mieszkaniach w dobrej lokalizacji, mogą wynieść aż 8% rocznie. Jest to dochód brutto przed odliczeniem wydatków i przed opodatkowaniem. Ceny starszych mieszkań w Berlinie zaczynają się od około 70.000 EUR.

Średnie ceny mieszkań:

  Cena/m2
(EUR)
Wynajem/m2/miesiąc (EUR)
Berlin 2.300 7,10
Hamburg 3.200 9,90
Monachium 4.100 12,40
Drezno 1.700 6,30
Lipsk 1.300 5,10

 

W Niemczech procent mieszkań zajmowanych przez ich właściciela oraz wynajmowanych jest praktycznie równy. Około 50% mieszkań jest wynajmowanych, co oznacza wyższy odsetek, niż w większości krajów europejskich. Z tej perspektywy inwestycje w zakup nieruchomości pod wynajem mają sens, ponieważ jest dużo najemców, a czynsz wzrasta.

Wynajmowanie mieszkań jest w Niemczech bardzo popularne także dlatego, że obowiązują tu przepisy określające zasady wzrostu czynszu. Mimo kryzysu w krajach rozwijających się, niemiecka gospodarka nieznacznie wzrasta. Bezrobocie jest na najniższym poziomie od czasu zjednoczenia Niemiec.

» Zapraszamy do zapoznania się z ofertą nieruchomości do wynajęcia w miastach i metropoliach

Podobne artykuły:

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: