Złotówka jest pod presją. Nie warto zwlekać z zakupem nieruchomości za granicą

Myślisz o zakupie nieruchomości za granicą? Właśnie nadszedł czas, aby na poważnie się zastanowić nad przyspieszeniem zakupu. Oprócz inflacji i sytuacji na poszczególnych rynkach nieruchomości należy również brać pod uwagę dalszy rozwój kursu złotego. Może to znacząco wpłynąć na koszt zakupu nieruchomości za granicą.

Dla większości polskich obywateli i firm najważniejszą parą walutową jest kurs wymiany PLN na EUR. Ale Euro też nie radzi sobie dobrze, a umacniający się dolar w stosunku do europejskiej waluty jest dodatkową negatywną informacją dla walut krajów Europy Środkowej w stosunku do Euro, ponieważ wywiera presję na sprzedaż lokalnych walut. Złoty stracił już w tym roku bardzo dużo, w dodatku EUR od 2002 r. po raz pierwszy osiągnęło w lipcu parytet wobec dolara.

Wysoka inflacja

Już na początku 2021 roku ostrzegaliśmy o zbliżającym się początku wzrostu inflacji. Niestety dalszy rozwój prognozy potwierdził, czy został nawet znacznie przekroczony, gdy tak zwanym czarnym łabędziem, niespodziewanym akceleratorem sytuacji, stał się konflikt wojenny na Ukrainie.

W maju inflacja w Polsce wzrosła do 12,8%, co oznaczało 6 najwyższą inflacje w rankingu krajów Unii Europejskiej, tuż za krajami bałtyckimi. Analitycy spodziewają się, że inflacja osiągnie szczyt w trzecim kwartale na poziomie około 17%. Niektórzy ekonomiści mówią też o tym, że inflacja może nawet przekroczyć próg 20%. Powrót do poziomu około 2% będzie kwestią długoterminową.

Groźba osłabienia złotego

Wojna na Ukrainie przyniosła niepewność w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Konflikt ma wpływ na światową gospodarkę, ale najbardziej dotknięte są rynki w regionie. Przyczynia się do tego również stopień uzależnienia od rosyjskich zasobów kopalnych. Jednocześnie ekonomiczne konsekwencje wojny będą widoczne dopiero od drugiej połowy roku. Inwestorzy zagraniczni, co zrozumiałe, również dostrzegają zwiększone ryzyko.

Upadek złotego nastąpił zaraz po wybuchu wojny. Potem kurs ustabilizował się, ale złoty nadal jest pod presją. „Nacisk na osłabienie złotego będzie kontynuowany ze względu na negatywne nastroje regionalne związane w szczególności z groźbą wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu. Ponadto deficyt w handlu przygranicznym ze względu na wysokie ceny importowanych surowców również osłabi naszą walutę.

Nie warto zwlekać z zakupem nieruchomości za granicą

Nikt nie wie, jaki będzie kurs złotego oraz jak wysoka będzie inflacja. Jeśli jednak myślisz o zakupie nieruchomości za granicą, bardzo prawdopodobne jest, że w obecnej sytuacji nie powinieneś niepotrzebnie odkładać zakupu.

Poza inflacją i możliwym spadkiem złotego należy również wziąć pod uwagę sytuację na konkretnych rynkach nieruchomości (szczegóły na temat poszczególnych krajów w dalszej części artykułu), gdzie np. w Hiszpanii czy Austrii z różnych powodów podaż wysokiej jakości nieruchomości maleje.

Obecny wzrost zainteresowania zakupem nieruchomości w poszukiwanych przez turystów destynacjach to trend nie tylko w Polsce, ale całej Europy. Po przerwie kowidowej powracają również zagraniczni inwestorzy. Popyt jest stosunkowo wysoki i sprzyja wzrostowi cen nieruchomości, co również wynika z rosnących kosztów budowy.

Dlaczego ostatnio obserwujemy rosnące zainteresowanie zagranicznymi nieruchomościami?

Zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości za granicą stale rośnie i otrzymało w ostatnim czasie kilka wspierających impulsów. Pierwszym z nich była pandemia koronawirusa, kiedy wiele osób odkryło, że spędzanie czasu pracy nad morzem lub w górach może być znacznie bardziej znośne niż zamknięcie w domu.

Istotny wpływ miała również sytuacja na krajowym rynku nieruchomości. Ceny nieruchomości rosną tu bardzo szybko. Odwrotnie, dochody z czynszów pozostawały w tyle. Chociaż ceny wynajmu ostatnio wzrosły, dochody z wynajmu krajowych nieruchomości mieszkaniowych są niskie.

„Dzisiaj, jeśli ktoś myśli o kupnie domu w Warszawie lub w polskich górach, bez problemu może też rozejrzeć się za granicą, a za swoje pieniądze może kupić porównywalną, a w wielu przypadkach nawet lepszą nieruchomość” – mówi Jan Rejcha, CEO Rellox.

Poza wspomnianą już inflacją, gdy inwestorzy szukają bezpiecznej przystani dla swoich pieniędzy w nieruchomościach zagranicznych, zaczynają precyzyjnie kalkulować z ryzykiem ewentualnego osłabienia złotego.

Sytuacja na głównych rynkach nieruchomości z punktu widzenia polskich inwestorów

Hiszpania

Hiszpania jest krajem, który najprawdopodobniej odnotuje największy wzrost zainteresowania nieruchomościami w liczbach bezwzględnych w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Poza tradycyjnymi atutami Hiszpanii, jakimi są cudowne morze, przyjemny klimat czy długi sezon, odległość od Rosji stała się również bonusem dla inwestorów ze względu na sytuację geopolityczną.

Hiszpański rynek nieruchomości byłby w centrum uwagi nawet bez wpływu wojny. Po spowolnieniu covid, w 2021 r. najwięcej transakcji miało miejsce na hiszpańskim rynku nieruchomości w ciągu ostatnich 14 lat, czyli od czasu światowego kryzysu gospodarczego.

Motorem wzrostu jest silny popyt zagraniczny, rosyjska agresja na Ukrainie i rosnąca inflacja. Liczba obcokrajowców, którzy kupili nieruchomości w Hiszpanii w drugiej połowie 2021 roku wzrosła o 41,9%. Według hiszpańskiej gazety El Mundo dochodzi do sytuacji, w której popyt zaczyna przeważać nad podażą i zmniejsza się liczba wolnych nieruchomości na sprzedaż. Spadek rok do roku wynosi 17%. Według prognozy jednego z największych hiszpańskich portali nieruchomościowych, w tym roku nastąpi średni wzrost cen o około 10%.

» Oferta nieruchomości w Hiszpanii

Chorwacja

Chorwacja również pozostaje atrakcyjna, choć nie jest tanim kierunkiem, ale ceny nieruchomości są tu wciąż nieco niższe niż np. w Hiszpanii. Większego zainteresowania inwestorów można spodziewać się w związku z wejściem Chorwacji do strefy euro od 1 stycznia 2023 r. Co więcej, kraj ten jest również o krok od wejścia do strefy Schengen.

Turystyka w Chorwacji nadal kwitnie, co jest ważną informacją dla tych, którzy chcą wynająć swoją nieruchomość lub połączyć własne użytkowanie z wynajmem. Dane za pierwsze półrocze tego roku wskazują, że w tym roku do Chorwacji może przyjechać podobna liczba turystów, jak w 2019 r., czyli przed koronawirusem. Rok 2019 był również rekordowy, do kraju przybyło prawie 21 milionów odwiedzających.

W 2021 r. ceny nieruchomości w Chorwacji wzrosły o prawie 6 proc. rok do roku. W ciągu najbliższych kilku lat mogą one dalej rosnąć o kilkadziesiąt procent.

» Oferta nieruchomości w Chorwacji

Austria

Ceny nieruchomości w Austrii wzrosły, ale sytuacja rynkowa pozostaje w zasadzie stabilna. Deweloperzy przewidują raczej obecnie wzrost kosztów materiałów i podwykonawstwa.

W Austrii powszechne jest, że większość nabywców poszczególnych projektów nieruchomości to obcokrajowcy. W tym zakresie w 2021 roku zauważalna była presja, zwłaszcza ze strony inwestorów niemieckich. Zainteresowanie Polaków też było stale wysokie.

Obecnie obserwujemy znaczną nadwyżkę popytu na nieruchomości nad podażą w projektach alpejskich. Wynika to również z faktu, że samorządy stosują stosunkowo powściągliwe podejście do zezwalania na nowe projekty budowlane w kurortach alpejskich. W Austrii do 90% nieruchomości jest obecnie sprzedawanych przed ukończeniem.

Jednocześnie atrakcyjne dla inwestorów jest to, że w większości projektów mieszkaniowych z góry jest przewidziany dalszy wynajem. Nabywca ma więc z góry szczegółowe informacje o warunkach użytkowania, eksploatacji i dalszym wynajmie. Ponadto może ubiegać się o zwrot podatku VAT od ceny zakupu nieruchomości. Kolejną zaletą jest to, że austriackie kurorty są dwusezonowe, co ma pozytywny wpływ na obłożenie, a tym samym na dochód z wynajmu.

Jeśli jest to przede wszystkim inwestycja, a faktyczne użytkowanie nieruchomości w Alpach nie jest dla kupującego kluczowe, można również rozważyć zainwestowanie w nieruchomości w dużych austriackich miastach, takich jak Wiedeń.

» Oferta nieruchomości w Austriii

Włochy

Włoski rynek nieruchomości jako jeden z nielicznych nie notuje rekordowych wzrostów cen, ale 2021 i początek 2022 roku to powrót płynności. To właśnie całkowicie zamrożona płynność na włoskim rynku nieruchomości była symbolem ostatniego okresu pandemii.

» Oferta nieruchomości we Włoszech

Dubaj

Inwestowanie w nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zwłaszcza w Dubaju, może być ciekawą alternatywą. W ostatnim czasie obserwujemy tu ogromny wzrost popytu, który zwiększył się o mniej więcej połowę.

W obecnej sytuacji, gdy euro osiągnęło parytet z dolarem, a przewidujemy dalsze wzmacnianie waluty amerykańskiej, inwestowanie w Dubaju może być tym bardziej interesujące, ponieważ dirham jest powiązany z dolarem. Jest to w zasadzie forma dywersyfikacji walutowej, ponieważ jest to inwestycja w innej walucie niż PLN czy EUR.

Wysokiej jakości projekty, zwłaszcza nad morzem, sprzedają się bardzo szybko. Nie jest niczym niezwykłym, że jeden inwestor w projekcie kupuje kilka lokali, a nawet całe piętro. Rellox wprowadza obecnie na rynek jeden z podobnie atrakcyjnych projektów. Będzie zlokalizowany w najbardziej prestiżowej lokalizacji - na słynnej Palm Jumeirah.

» Oferta nieruchomości w Dubaju

Podsumowanie

Rozważasz zakup nieruchomości za granicą? Szukasz domu lub mieszkania w Alpach, nad morzem, nad jeziorami lub na polu golfowym? Chcesz zainwestować, lub korzystać z nieruchomości wyłącznie na własny użytek, czy połączyć obie opcje? Skontaktuj się z nami, chętnie podpowiemy i przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu.

» Oferta sprzedaży nieruchomości za granicą


Foto: Alexander Steam/Shutterstock.com, Oleg_P/Shutterstock.com, Xenia.Photos/Shutterstock.com, mRGB/Shutterstock.com, JeniFoto/Shutterstock.com, Andrew Ring/Shutterstock.com

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo:

Hot tips | Przygotowaliśmy dla Ciebie ponad 6000 nieruchomości z całego świata Kompletna oferta

Chcę otrzymywać oferty i nowości na temat (zagranicznych) nieruchomości na mój e-mail za darmo: